76'
-
-
82'

Foarte puțini spectatori au venit aseară să asiste la meciul de la Timișoara dintre Poli și FC Argeș, asta în ciuda faptului că se anunțase dinainte că toate încasările vor fi donate celor care au avut probleme cu inundațiile. Cei care au preferat să rămână în fața televizoarelor nu au avut ce regreta, pentru că Timișoara lui Hagi a făcut unul dintre cele mai slabe de când Regele se află la conducerea echipei de pe Bega. De partea cealaltă, cu Cârțu doar prin telefon, FC Argeș a jucat exact cum a făcut-o în prima etapă a returului, cu Steaua, poate un pic mai ofensiv, dar scopul a scuzat mijloacele și astfel piteștenii se întorc acasă cu un punct foarte prețios, mai ales că FC Argeș venea după o perioadă mai puțin fastă.

Debut cu dreptul pentru PIC

Meciul de la Timișoara a fost primul pe care FC Argeș l-a susținut cu firma PIC proprietara clubului. Rezultatul a fost unul pozitiv, astfel că debutul grupului de firme PIC a fost cu dreptul în încercarea de a face din FC Argeș o echipă care să se bată din nou pentru primele locuri ale clasamentului. După acest prim pas bun, urmează ca FC Argeș să guste din nou din cupa succeselor și pe teren propriu, la meciul pe care îl va juca în compania Oțelului Galați, în etapa a 26-a a Diviziei A.

Faze de joc
# Min. 18 - C. Tănasă reia cu capul puțin peste poarta timișoreană, de la circa patru metri
# Min. 42 - Același Tănasă are o incursiune singulară, însă trage peste poartă dintr-o poziție favorabilă
# Min. 48 - Proaspăt intrat, G. Bucur șutează foarte periculos din marginea careului, dar Vintilă se întinde și respinge
# Min. 70 - Cea mai mare ocazie a meciului, Prepeliță driblează tot ce îi întâlnește în cale, centrează în careu de unde Poenaru, cu poarta goală, nu reușește să împingă mingea în poartă!

CULISE

# Cârțu nu vinde autobaza. Câțiva suporteri dinamoviști au luat în derâdere umilința Stelei la Middlesbrough, concepând câteva anunțuri de mică publicitate în batjocură. La rubrica "Cumpărări auto" figurează un anunț care-l vizează și pe antrenorul Argeșului, Sorin Cârțu: "Cumpăr autobază model Cârțu '90. Eventual la schimb cu model Olăroiu 2000. Relații la telefon 07MM. MM.MM.MM (adică 0766.66.66.66)". Dinamoviștii susțin că Olăroiu ar fi avut nevoie de autobaza lui Cârțu, pe care MM Stoica a criticat-o, dar Sorinaccio nu pare dispus să renunțe la ea.

# Al 12-lea jucător. Poli Timișoara a avut aseară 12 jucători pe teren la începutul meciului. În afară de formula trimisă la startul partidei de Gheorghe Hagi și-a mai făcut apariția și Petre Arnăutu, fostul jucător al lui Poli din anii '70. Fostul fundaș a dat lovitura de începere a meciului în cadrul campaniei inițaită de clubului Poli Timișoara, intitulată "Mereu în inima noastră".

# Poli are revistă. Spectatorii care au venit la stadionul "Dan Păltinișan" au avut ocazia să cumpere revista Viola, publicația oficială a clubului Poli Timișoara. Materialul de greutate al publicației este istoria lui Poli, care în 2006 împlinește 85 de ani de la înființare. Vedeta celui de-al doilea număr al revistei este Ovidiu Petre, dar sunt și materiale cu directorul general al Poli, Ion Crăciunescu și cu consilierul sportiv Ion V. Ionescu.

# Nu mai țineți cu Steaua! Ambele galerii au susținut o idee comună la meciul de aseară: "Susțineți-vă echipa locală, nu pe cele din Capitală", a stat scris pe un mesaj, trimiterea fiind evidentă la manifestările din piețele publice din Timișoara și Pitești la meciurile din semifinalele Cupei UEFA ale Stelei București.

# Poli nu e fair-play. La mijlocul reprizei secunde, la o fază în jumătatea de teren a echipei FC Argeș, atacantul piteștean Marius Bilașco s-a prăbușit la pământ solicitând intervenția echipei medicale. Timișorenii, care aveau mingea, au refuzat să o arunce în afara terenului de joc, preferând să plece pe un atac în superioritate numerică, rămas fără rezultat. Această fază a reamintit iubitorilor fotbalului că Poli a procedat la fel în meciul cu Sportul, când a refuzat să fie fair-play, a plecat la atac și a dat gol, în timp ce un student era căzut la pământ.

# Banderola, bat-o vina! În minutul 89 al meciului, căpitanul echipei FC Argeș, Ciprian Tănasă, a ieșit de pe teren, fiind schimbat cu Bogdan Stancu. Tănasă s-a îndreptat către Prepeliță și i-a oferit banderola, acesta a încercat să o pună pe mână dar nu a reușit. Pentru a nu pierde timpul și a-l surprinde faza stând degeaba, Prepeliță a aruncat banderola și astfel FC Argeș nu a avut căpitan de echipă în ultimele minute ale meciului.

Prepeliță a fost călcat pe cap
Spre finalul meciului, Andrei Prepeliță a suferit un atac foarte periculos, efectuat de temperamentalul jucător timișorean Gigel Coman. Acesta pur și simplu l-a călcat pe cap pe Prepeliță, dar a scăpat de primirea vreunui cartonaș galben din partea arbitrului Balaj. De altfel, Balaj l-a iertat și pe căpitanul lui Poli, Ovidiu Petre, în prima repriză. După ce i-a arătat devreme cartonașul galben, la un fault din spate pe care bănățeanul l-a făcut ar fi trebuit să vadă al doilea avertisment, și implicit cartonașul roșu, dar Balaj s-a făcut că nu a observat gravitatea fazei.