XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink
RomanianSoccer.ro - Știri din alte campionate ale Europei

Ucraina: Șahtior Donețk, lideră înaintea ultimei etape ( Data: 07.05.2006 )

Echipa Șahtior Donețk, antrenată de românul Mircea Lucescu, a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formația Cernomoreț Odessa, într-o partidă disputată sâmbătă și a trecut pe primul loc în clasamentul campionatului de fotbal al Ucrainei, cu o etapă înainte de încheierea sezonului.

Timoșciuk a deschis scorul în minutul 8, iar românul Marica a mărit avantajul gazdelor înainte de pauză (min.37). Șahtior are același număr de puncte (74) ca și ocupanta locului secund, Dinamo Kiev, care a pierdut poziția de liberă după ce a remizat pe terenul lui Simferopol (0-0).

"Bătălia" finală pentru titlul de campioană se va da în ultima etapă, când Șahtior și Dinamo se vor întâlni la Kiev, în marele derby al campionatului.

Într-o altă partidă din etapa a 29-a, Stal Alcevsk s-a impus pe teren propriu, cu 1-0 (0-0), în fața formației Ilișeveț Mariupol, prin golul marcat din penalty de românul Florin Mirea (min.75).

Clasament: 1. Șahtior Donețk 74 pct, 2. Dinamo Kiev 74, 3. Cernomoreț Odesa 44, 4. Illișeveț Mariupol 40, 5. Metalist Harkov 40, 6. Dnepr Dnepropetrovsk 40, 7. Tavria Simferopol 38, 8. Metalurg Zaporoje 38, 9. Metalurg Donețk 38, 10. Stal Alcevsk 36, 11. Arsenal Kiev 34, 12. Vorskla Poltava 34, 13. FK Harkov 33, 14. Krivbas Krivoi Rog 33, 15. Volin Luțk 32, 16. Zakarpatia Ujgorod 15.

FCSteaua.ro - Magica Steaua! / Pariuri Sportive pe Internet - Învață să pariezi on-line din România! / Video proiectoare / Concurs: Câștigă 25 de euro! / online